Vysvětlivky

Zarůstání nehtů: = onychokryptóza, je stav, kdy okraj nehtu zarůstá do měkké tkáně prstu. Projevuje se bolestí, zarudnutím, zánětem, hnisáním. Nejčastěji palec nohy. Příčiny - špatné stříhání nehtů, nesprávná úzká obuv, trauma (poranění), genetika

Kuří oko: = clavus, je žlutý kožní útvar tvořený ztvrdlou kůží, uprostřed mívá jádro v podobě tečky - trnu, vzniká působením velkého tlaku. Projevuje se bolestí, kdy tento trn tlačí na nervová zakončení. Příčiny - nevhodná obuv, deformity nohy, ploché nohy apd.

Hyperkeratóza: = je kožní onemocnění pro něž je typické nadměrné rohovatění  a ztluštění svrchní vrstvy kůže. Příčina - mechanické dráždění vlivem zvýšeného tlaku nebo drhnutí. V místě postižení vznikají mozoly, otlaky, kuří oka a praskliny.

Otlak, mozol: = callus, je ložisková hyperkeratóza, ztvrdlá vrstva odumřelých kožních buněk, způsobená tlakem na jedno místo. Příčiny - nevhodná obuv, deformity nohou

Mykóza nehtu: =  plíseň, způsobují jí většinou vláknité houby. Svědčí jim zapařené prostředí (potivá noha, nevětraná uzavřená obuv), vlhké prostředí, kde se potkává mnoho lidí, kteří chodí bosi - bazény, sauny, wellness  apd. Bílé, nažloutlé skvrny rozšiřující se po celé ploténce, dochází ke ztlušťování, lámání a drolení nehtů. Pod nehty se tvoří nánosy žlutavých šupin a časem se deformují a mohou začít i zarůstat. Než se na takový nehet začne cokoliv aplikovat, je nutná hluboká dorzální abraze- neboli zbroušení nehtu. Speciální přípravky antimykotika pak budou účinnější. Nemusíte se bát, zbroušení nějak zásadně nebolí, v takto zasaženém nehtu nejsou nervová zakončení. Obroušení bývá v drtivé většině případů lepší než stržení nehtu.

Mykóza mezi prsty na nohou: projevuje se suchou, popraskanou kůží,  nohy začínají svědit právě mezi prsty, může se objevit pálení a nepříjemný zápach. Při akutním stádiu dochází ke zbělání. Kůže je rozmočená, patrné pupínky, Chronická fáze se vyznačuje spíše zarudnutím, praskáním a šupinkami. Příčiny - přenos z osoby na osobu, nebo při kontaktu s kontaminovaným povrchem.

Ragády: = jsou praskliny, trhliny kůže. Jsou většinou úzké, štěrbinovité a různě hluboké. Vznikají převážně na místech, na kterých je kůže postižená zrohovatěním.